אבן חן ספיר, אבן החן המלכותית

היא הוזכרה בתנ"כ כאחת מאבני החושן ובעלת סגולות מרפא, גנבה את ההצגה בטבעת האירוסין של הנסיכה דיאנה, ואף פעם לא יוצאת מהאופנה. הכירו את אבן ההולדת של חודש ספטמבר

יהלומים הם אולי חבריה הטובים ביותר של האישה, אבל יש לה חברים נוספים ונוצצים לא פחות. אחת מאבני החן האלמותיות והנחשקות ביותר היא הספיר, מקבוצת אבני החן היקרות והיוקרתיות ביותר.

אבן הספיר משתייכת לאבני החן של מינרל קורונדום, אחד המינרלים שמשתתפים בבניית סלעים ובעל קשיות וצפיפות גבוהות. קורונדום טהור הוא חסר צבע ונדיר מאוד, ולרוב צבע הספיר נקבע על ידי כמויות של תחמוצת ברזל ותחמוצת טיטניום שנמצאות בו: כשהגוון שלו "מתלכלך" באדום הוא נקרא רובי (אודם) וכל שאר הגוונים נקראים ספיר, כשהנפוץ והאהוב שבהם הוא הגוון הכחול. נדיר מאוד למצוא ספיר כחול איכותי, וגם יקר בהתאם, לכן יש לא מעט חיקויים מאבני חן טבעיות אחרות בצבע דומה- טורמלין ספינל, טנזנייט ועוד.

אבן מיתולוגית

אבן הספיר הכחולה מהפנטת את האנושות מימי קדם. בתנ"כ היא הוזכרה מספר פעמים ובעיקר מזוהה כאחת מאבני החושן של הכהן הגדול, שהשתייכה לשבט יששכר (ואולי זו הייתה בעצם אבן לפיס לזולי, שהיא רכה יותר וקלה לעיבוד מהספיר).

אבן הספיר נחשבה אבן רוחנית חשובה בתרבויות רבות. שליטי פרס העתיקה האמינו שהשמים מקבלים ממנה את צבעם הכחול בהשתקפות, וגם בימי הביניים ענדו אותה אנשי דת על בגדיהם כדי לסמל את השמיים ופשוטי העם האמינו שהיא מביאה ברכות שמימיות. רבים רואים בה כאבן החן של הנשמה בגלל צבעה הכחול, שמגינה על אהוב או אהובה מקנאה ופגע רע ומשכינה שלום בין אויבים. לספיר יוחסו גם סגולות מרפא לפצעים וחומר נגד רעלים חריפים, יכולות לריפוי העיניים והקלה על כאב והתנפחות בגוף.

המדינות העיקריות לכריית אבני הספיר הן אוסטרליה, מיאנמר, ברזיל, טנזניה ומדינות נוספות באפריקה. בטבע אפשר למצוא אותן בתוך סלעים ובחלוקי נחל, ולעתים בקרבת נהרות. זה קורה בעיקר במדגסקר, ברזיל, הודו, תאילנד, סרי לנקה ואמריקה הצפונית. למעשה, במערב הפרוע של שנת 1865 מחפשי הזהב בנהר המיזורי מצאו את "ספירי מונטנה המהודרים", שהפכו במהירות למבוקשים מאוד בקרב מעמד האצולה של בית המלוכה הבריטי ושל עשירי אמריקה. עבור בני המלוכה סימלו אבני הספיר חוכמה, סגולה, מזל טוב וקדושה. בטבעת אירוסין הן סימלו גם נאמנות וכנות.

הספיר שלי סלב

השילוב בין הצבע הכחול השמיימי, המראה הקלאסי והעובדה שמדובר באבן חן נדירה הפך במהרה את הספיר לאבן המועדפת בתכשיטים מלכותיים והיא שובצה בכתרים, שרביטים ותכשיטים יוקרתיים: בית המלוכה הבריטי מחזיק בכמה מאבני הספיר המפורסמות ביותר בעולם, למשל הספיר הכחול המשובץ בצלב שבראש הכתר של מלכת אנגליה ונקרא סנט אדוארד (The St. Edward's Sapphire). אבן זו, שמשקלה לא ידוע, שייכת לבית המלוכה הבריטי לפחות מאז שנת 1042 לספירה וככל הנראה לא תימכר לעולם. בחלק האחורי של אותו כתר משובצת אבן ספיר נוספת ששמה ספיר סטיוארט (Stuart Sapphire) במשקל 104 קרט. אבן ספיר מלכותית ומפורסמת נוספת משובצת בטבעת האירוסין שהעניק הנסיך צ'רלס לדיאנה. היא אובלית במשקל 12 קרט ומוקפת ב-14 יהלומים לבנים. הטבעת הפכה לחשובה במיוחד לאחר מותה הטרגי של דיאנה, כשבנה יורש העצר ויליאם ירש אותה ולימים העניק אותה לארוסתו קייט מידלטון, ומאז אלפי נשים ברחבי העולם מפנטזות על טבעת אירוסין בדיוק כזאת.

אבן הספיר הגדולה בעולם נקראת "הכוכב של אדם" (The star of Adam Sapphire) כי בתאורה מסוימת ניתן לראות על פניה מעין קרניים. היא נמצאה ב-2015 בעיר רטנאפורה בסרי לנקה- הנחשבת לבירת אבני החן, והשם שניתן לה נובע מהאמונה המוסלמית שלאחר הגירוש מגן עדן הגיע אדם לסרי לנקה, והדמעות שהזיל כשביקש סליחה מאלוהים הפכו לאבני חן. משקל האבן 1404.49 קרט והשווי שלה מוערך ב-100 עד 200 מיליון דולר. בסרי לנקה נמצאה גם אבן הספיר הכחולה הגדולה לוגאן(Logan Sapphire) , שנקראה כך על שם הגברת שתרמה אותה למוזיאון סמית'סוניאן בשנת 1960. האבן במשקל 423 קרט היא בליטוש קושן ומשובצת בתכשיט סיכה, מוקפת ב-20 יהלומים במשקל כולל של 16 קרט.  

במיאנמר (בעבר בורמה) התגלתה אבן הספיר רוקפלר (Rockefeller sapphire) שנרכשה על ידי המשפחה האמריקאית המפורסמת ב-1934 ממהרג'ה הודי ומאז שברה שיאים במכירות פומביות, האחרונה שבהן בשנת 2001, בה היא נמכרה על ידי בית המכירות כריסטי'ס תמורת יותר משלושה מיליון דולר. האבן משובצת בטבעת וצורתה מלבנית בליטוש מדרגה.

כאמור, לא כל אבני הספיר הן כחולות. בטבע הן מופיעות גם בצבעים אחרים כגון כתום, צהוב, ירוק ואפילו שחור. היקרות והנדירות ביותר מבין אבני הספיר הצבעוניות הן אלה שמשלבות גוונים של כתום, אדום או ורוד ונקראות ספיר פדפרצ'ה(Padparadscha sapphire)  על שם המונח "פריחת הלוטוס" בשפה הסינהלית. בדרך כלל אבנים אלו מגיעות מסרי לנקה, הן אטרקטיביות מאוד ונמכרות במהירות על ידי אספנים.

איך תזהו אבן ספיר אמיתית?

יש דרך פשוטה לדעת אם הספיר אמיתי או לא: פשוט נושפים עליו. אם מדובר באבן טבעית הערפל ייעלם תוך מספר שניות. אם הספיר סינטטי ייקח לערפל הרבה יותר זמן להתפוגג.

בנוסף לבדיקת הנשיפה מומלץ לחפש בספיר פגמים או תכלילים (גביש זעיר, טיפת נוזל זעירה או בועית גז שנלכדו בתוך אבן חן בעת היווצרותה בטבע), ולבקש מהתכשיטנים אישור שמדובר בספיר אמיתי. שימו לב שלפעמים אבן הספיר הטבעית "מטופלת", כלומר נחשפה לחום או לתהליכים כימיים שמטרתם למלא את הסדקים שלה ולשפר את צבעה. זה כמובן פוגע בטבעיות המקורית של האבן, ובערך שלה.

אנו בלילו תכשיטים, גאים להיות מומחים בעולם אבני החן והיהלומים. עם שנות ניסיון רבות בתעשיית היהלומים והתכשיטים, אנחנו מבינים את חשיבות אבן החן המושלמת והיהלום המדהים ליצירת תכשיט שישדרג כל לוק. צוות המומחים שלנו נכון ללוות אתכם בכל שלב בתהליך, מבחירת האבן המתאימה ועד לעיצוב תכשיט המותאם אישית. אנו משתמשים במקורות האיכותיים ביותר ובטכניקות מתקדמות על מנת ליצור תכשיטים נדירים ואיכותיים. 

צרו איתנו קשר לקביעת פגישה אישית במשרדינו. 0545558823